مفهوم یکپارچگی داده چیست

سلام
کسی به زبان ساده می تونه بگه تست و تضمین یکپارچگی داده Data integrity به چه معناست؟ فکر می‌کنم در کلاستری از دیتابیس‌های مستر و رپلیکا موضوعیت پیدا می‌کنه.
و آیا با نظریه CAP ارتباطی داره؟

سلام وقت بخیر
یکپارچگی داده یعنی اینکه ما در بلند مدت بتونیم یک سری داده رو نگهداری کنیم، تضمین کنیم دقت داده و صحت داده درسته و تضاد نداریم تو داده ها.
تضمین دقت یعنی چی؟ یعنی اینطوری نباشه یه داده ای در دو منبع مختلف ذخیره بشه و تفاوت داشته باشه، یا اینطوری نباشه که یک داده واحد و مشخص در مرور زمان تغییر کنه بدون اینکه تغییری از سمت صاحب داده واقعا روش اعمال شده باشه.
در کلاستر کردن مهمه چون وقتی شما داده ها رو کپی میکنی روی ماشین های دیگه، باید مطمئن باشی در گذشت زمان این داده ها یکی هستند و اینطوری نیست که ماشین اول یه نسخه از داده رو داشته باشه و ماشین دوم یه نسخه متفاوتی از داده رو داشته باشه.
البته این کار همیشه و بصورت real-time امکانپذیر نیست و برای همین مبحثی به اسم eventual consistency بوجود میاد. یعنی ماشین ۱ و ۲ باید تضمین کنند یک داده واحد دارند، اما این قضیه ممکنه برای لحظه هایی صادق نباشه. مثلا داده در ماشین ۱ آپدیت شده، چند لحظه ای طول میکشه که ماشین ۲ داده های جدید رو از ماشین ۱ دریافت کنه. به همین دلیل بروزرسانی و یکپارچه سازی داده ممکنه برای لحظاتی نقض بشه.

2 پسندیده

خیلی ممنونم بابت پاسخ.

1 پسندیده